Uppdaterade certifieringsprogram i transformation

Nyheter Utbildning

Den som driver transformation gör vägval, hanterar beroenden och får människor att arbeta mot samma resultat. Det kräver förståelse för hur verksamheten behöver utvecklas och vad som krävs för att förändringen ska fungera i praktiken. I 20 år har vi på Cordial utbildat och certifierat affärsarkitekter. Nu lanserar vi uppdaterade program, med transformationen som utgångspunkt och mer utrymme för tillämpning, reflektion och samspel.

En genomtänkt lösning behöver människor som kan och vill använda den, i organisationen och hos kunder, medborgare och andra som berörs. Därför tränar våra utbildningar förmågan att se helheten, synliggöra konsekvenser och skapa samsyn kring vägvalen.

Designa och navigera transformationen

Att designa transformationen är att hålla ihop verksamhetslösningen och förflyttningen som gör den verklig. Det handlar om hur processer, information, organisation och teknik behöver samverka, vilka beroenden som måste hanteras och hur värde kan realiseras stegvis. Detta program kallar vi Certifierad affärsarkitekt.

Att navigera transformationen är att omsätta strategisk riktning i konkreta förflyttningar. Vilka förflyttningar behövs? Hur får vi förändringen att ge effekt och tas emot av dem som berörs? Detta program kallar vi Transformation Navigator.

Två utbildningar som samverkar

Utbildningarna kompletterar varandra. Deltagarna möts kring uppdrag, prövar vägval och utvecklar lösningar tillsammans, och tränar på så sätt samspelet som en verklig transformation kräver. När lösningen prövas kan vägvalen behöva omvärderas. När förutsättningarna ändras behöver designen utvecklas.

Mer tid för förståelse och tillämpning

AI gör det enklare att ta fram analyser, modeller och underlag. Då blir det viktigare att kunna bedöma dem, förstå konsekvenserna och använda dem i gemensamma samtal och beslut. Därför lägger vi mer tid på det under utbildningarna.

Grundläggande begrepp, modeller och metoder går du nu igenom digitalt. Det ger mer tid för tillämpning, diskussion och coachning när vi ses, och du behöver resa mindre.

Du kan också välja att arbeta med eget material under utbildningen, eller med pedagogiska case. Med eget material kommer verkliga frågor och motstånd fram direkt, medan lärare och andra deltagare finns på plats att resonera med.

Certifiering som prövar förmågan

Cordials certifiering prövar hur du använder dina kunskaper i en sammanhängande transformation. Det räcker inte att återge teorin eller visa upp modeller.När samtliga obligatoriska delar är godkända certifieras du av Cordial.

Vad behöver du och din organisation bli bättre på?

Hör av dig till mig om du vill resonera om vilken utbildning som passar dig, eller hur ni kan bygga gemensam förmåga i organisationen.

Varmt välkommen!

Henrik Ekstam
Utbildningsansvarig, Cordial
073-232 12 43

henrik.ekstam@cordial.se

Certifierad affärsarkitekt

Certifierad affärsarkitekt

För dig som designar transformationen och behöver hålla ihop helheten. Du utvecklar förmågan att koppla strategiska vägval till verksamhetens utformning och till arbetet som gör förändringen verklig.

Nästa start: 2 december 2026, Stockholm.

Läs mer
Transformation Navigator

Transformation Navigator

För dig som leder, beställer eller håller ihop transformation. Du utvecklar förmågan att forma uppdraget, prioritera och göra avvägningar med fokus på effekt och acceptans.

Nästa start: 20 januari 2027, Stockholm.

Läs mer